QIN XIN (HONG KONG) ELECTRONIC TECHNOLOGY CO.,LIMITED
Contact Now
Brand Name : Texas Instruments
Model Number : TPS40055PWPR
Certification : -
Place of Origin : USA
MOQ : 5
Price : Can discuss
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 2000PCS Reel
Packaging Details : 2000PCS Reel
Product Category : Switching Controllers
RoHS : Details
Topology : Buck
Number of Outputs : 1 Output
Switching Frequency : 100 kHz to 1 MHz
Input Voltage : 8 V to 40 V
Output Voltage : 700 mV to 35 V
Output Current : 20 A
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : HTSSOP-16
Contact Now
Company Service
2. Customer service in 1-4 hours. If there's any question, please contact with our sales.
3. Experienced technichal support team.
4. 180 days warranty for all the goods from us.
5. 2000+ suppliers with us, we could help you to get any components which is difficult to get.
Note :
Inventory management
Rely on our central operating location to manage your needs from all regions
we can provide nitrogen storage, nitrogen packaging, roll packaging and other services
plan, test, maintain and replenish stock to meet your specifications
FAQ
Q: Are you trading company or manufacturer?
A: We are original manufacturer. We can do OEM/ODM business.
Q: How long is your delivery time?
A: Group buying delivery time: 30-60 days; General delivery time: 20 days.
Q: What is your terms of payment?
A: T/T 30% as deposit, and 70% before delivery.